Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

U studenom mjesecu, svake godine hrvatski narod obilježava “Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje“. Također, taj dan diljem Hrvatske palimo svijeće u znak zahvalnosti za žrtvu hrabrih ljudi koji su 1991. godine dali svoje živote da bi branili i obranili Republiku Hrvatsku i njezine nevine građane od neprijatelja. Da bi ova uvodna slika bila jasnija evo nekih kronoloških podataka o Vukovaru i Škabrnji.

Obrana Vukovara

Bitka za Vukovar, tada pod vojnom opsadom Jugoslavenske narodne armije, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. i u njoj je sudjelovalo 1.806 branitelja. U borbama u gradu i na širem području Vukovara poginulo je oko 1.600 branitelja, a njih oko 600 ubijeno je nakon zarobljavanja u masovnim ratnim zločinima. Poginulo je i oko 1.000 civila, a ranjeno je više od 2.500 osoba. Uz to je u srpske koncentracijske logore odvedeno oko 7.000 zarobljenih branitelja i civila, dok je iz grada prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika.

Obrana Škabrnje

U Škabrnji su 18. studenoga 1991. godine četnici i tzv. JNA ubili i masakrirali 43 civila i 15 hrvatskih branitelja. Sveukupno u Domovinskom ratu, Škabrnja je imala 55 civilnih žrtava i 25 poginulih branitelja. Nakon rata još je šest mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava. Škabrnja je, podsjetimo, tijekom Domovinskog rata tri puta zauzimana i tri puta oslobađana.

Naša udruga ove godine na dan 18.11.2023 godine pohodila je grad Vukovar, gdje je došla sudjelovati na Koloni sjećanja, pokloniti se svim žrtvama velikosrpske agresija na Vukovar i Hrvatsku. Vukovar je mjesto posebnog Pijeteta i kao takav mora biti mjesto zajedništva hrvatskog naroda. Ove godine spomenuta kolona nosila je naziv „Vukovar – moj izbor i u dobru i u zlu“. Kolona sjećanja  predvodili su  hrvatski branitelji Vukovara zajedno s članovima obitelji poginulih, nestalih, ubijenih, nasilno odvedenih i umrlih hrvatskih branitelja Vukovara na čelu s pripadnicima Hrvatskih obrambenih snaga HOS-a, koji su branili Vukovar, a među njima, jedan pokraj drugoga, posljednji zapovjednik obrane grada Branko Borković ‘‘Mladi jastreb‘‘ i Zvonko Ćurković, zapovjednik HOS-a u Vukovaru. Naša udruga sudjeluje svake godine u Vukovaru od svog osnutka. Ove godine nam se učinilo da je broj ljudi koji su došli odati počast ljudima koji su gotovo tri mjeseca hrabro, herojski branili ovaj grad do njegove okupacije od strane neprijatelja, bio poprilično velik. Dolaskom svi posjetitelje u Vukovar potvrđeno je duboko i trajno poštovanje hrvatskog naroda Ljudi koji su zaduženi za tu procjenu iz Grada Vukovara rekli su da je bili 150 000 ljudi, a možda i više. Svi prisutni došli su  se pokloniti žrtvi Vukovara za Hrvatsku. Imali smo osjećaj da je cijela Hrvatska u Vukovaru. Već četvrt stoljeća ovaj komemorativni skup, koji je ujedno i jedini živi spomenik žrtvi Domovinskog rata, raste i razvija se zahvaljujući prije svega vukovarskim braniteljskim udrugama, kao i svim udrugama iz RH, svećenstvu i hrvatskom narodu u Domovini i inozemstvu, a pogotovo hrvatskoj mladeži koja se svake godine uključiva sve više i više. Oni su naša budućnost, naše nasljedstvo, garancija za sigurnu i mirnu Hrvatsku. Nikada do sada, nije se dogodilo da na Memorijalnom groblju, kao krajnjoj točki 5,5 km dugog križnog puta koji kreće iz Nacionalne memorijalna bolnice ‘‘dr. Juraj Njavro‘‘, sat vremena kasni protokol polaganja vijenaca svih izaslanstava kao i početak koncelebrirane svete mise koju je predvodio nadbiskup mons. Giorgio Lingua, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj. Vijorile su se hrvatske zastave, zastave svih raznih ratnih postrojbi, zastave udruga, zastave nogometnih navijačkih skupina, svi kao jedno. Ne mogu a ponovno ne spomenuti našu mladost, mladost na kojoj počiva slobodna i neovisna Republike Hrvatska. UHBDR 115.imotske brigade HV zahvaljuje se svim svojim donatorima a to su: Grad Imotski, Ministarstvo hrvatskih branitelja, Splitsko- dalmatinska županija koji su nam omogućili svojim donacijama obilježavanja na “Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata“.

Tajnik Udruge
Mario Divić